هند به نخستین واکسن کرونای از نوع DNA مجوز می‌دهد

سازمان ناظر دارویی هند به واکسن کرونای شرکت هندی «زیدوس کایدلا» (Zydus Cadia)، نخستین واکسن کرونای از نوع DNA برای بزرگسالان و کودکان باای ۱۲ سال مجوز اضطراری داد.

vaccine

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز تایید این واکسن باعث تقویت برنامه واکسیناسیون هند می‌شود که هدف آن این است که تا ماه دسامبر (دی ماه) همه افراد واجد شرایط در این کشور واکسینه شوند و همچنین امکان نخستین واکسیناسیون‌ها برای افراد زیر ۱۸ سال را هم فراهم می‌کند.

این واکسن به نام ZyCoV-D از بخشی از ماده ژنتیکی ویروس استفاده می‌کند که دستور ساخت پروتئین‌ خاصی را می‌دهد که دستگاه ایمنی آن را شناسایی می‌کند و به آن پاسخ می‌دهد.

بیشتر بخوانید؛

  • آشنایی با رویکردهای متفاوت برای ساختن واکسن کرونا

واکسن ZyCoV-D بر خلاف اغلب واکسن‌های کرونا که نیاز به دو دوز یا حتی یک دوز دارند، در سه دوز تجویز می‌شود.

این شرکت داروسازی ژنریک هندی که با نام Cadila Healthcare فهرست شده است، هدفش را ساختن ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون دوز از این واکسن در سال اعلام کرده است و از هم اکنون تولید و ذخیره آن را آغاز کرده است.

واکسن شرکت «زیدوس کادیلا» در همکاری با سازمان زیست‌فناوری هند تولید شده است و دومین واکسن ساخته‌شده در داخل این کشور پس از واکسن شرکت بهارت بیوتیک (به نام کواکسین) است که مجوز اضطراری می‌گیرد.

این شرکت داروسازی در ماه ژوئیه (تیر) اعلام کرد که واکسن کرونایش بر ضد سویه‌های جهش‌یافته جدید کروناویروس به خصوص سویه‌ی دلتا نیز موثر است و این واکسن به جای سرنگ‌های معمول با یک اپلیکاتور بدون سوزن تجویز می‌شود.

با تایید واکسن ZYCoV-D، شش واکسن تاییدشده کرونا در هند که تا به حال فقط ۹.۱۸ درصد از جمعیتش را به طور کامل واکسینه کرده است، در اختیار قرار می‌گیرد.

شرکت «زیدوس کادیلا» داده‌های مربوط به ارزیابی استفاده دو دوزی از این واکسن را نیز در ماه ژوئیه (تیر) به سازمان ناظر دارویی هند تحویل داده است و قصد دارد مجوز این شیوه استفاده از واکسن را هم بگیرد.

این شرکت بر اساس میزان اثربخشی ۶۶.۶ درصدی در کارآزمایی بالینی مرحله نهایی در بیش از ۲۸۰۰۰ داوطلب در سراسر این کشور در اول ژوئیه (۱۰ تیر) درخواست مجوز اضطراری کرده بود.