ترفند ساده اما نتیجه‌بخشِ خوب خوابیدن

سلامت نیوز

همه‌ی ما در در تلاش بی‌پایان برای کامل کردن هنرِ خوب خوابیدن هستیم. نظریه‌ها فراوان هستند، پس احتمال گیج شدن میان هزارتویی از توصیه‌ها، تکنیک‌های ذهن‌آگاهی و سفارش‌های مادرانه‌ی درباره‌ی جادوی یک فنجان شیر داغ قبل خواب زیاد است.

در این میان من روشی پیدا کردم که از هر نظر نتیجه می‌دهد: مطالعه فقط به مدت ۶ دقیقه قبل از خواب. آرام کردن مغز قبل از خواب به شیوه‌ای که نتفلیکس هم از پس آن برنمی‌آید. این ترفند ساده هم خواب من را بهتر کرده و هم میزان مطالعه‌ی من را بالا برده است.
در سال ۲۰۰۲ دانشگاه ساسکس تحقیقی انجام داد که به واسطه‌ی آن دریافت کتاب خواندن سطوح استرس را تا ۶۸ درصد کاهش می‌دهد و عملکرد آن از فعالیت‌های دیگر نظیر پیاده‌روی یا چای خوردن هم بهتر است. دکتر دیوید لوئیس محقق و روان‌عصب‌شناس شناختی روشن ساخت علت این امر اینست که خواندنِ مداوم، چیزی بیش از یک حواس‌پرتی است و فرصتی برای غرق شدن در تخیل نویسنده و ورود به حالت تغییریافته‌ای از هوشیاری است که مغز را آرام می‌کند.

شش دقیقه آسان به نظر می‌رسد و آسان هم هست، بنابراین من آن را به روال عادی قبل از خوابم تبدیل کرده‌ام. این نظریه نه تنها برای من اثبات شد بلکه حالا نه بار از ده بار مدت طولانی‌تری مطالعه می‌کنم و از حجم کتاب‌هایی که روی میز کنار تختم چیده‌ام کم می‌شود. زمانی که این عادت را تمرین می‌کردم، بیدار شدن از دنده‌ی چپ را به راحتی گردن شبی می‌انداختم که همان چند ورق کتاب را قبل خواب نخوانده بودم.

در این دوران که بسیاری از ما از روی عادت وقت زیادی را صرف گوشی‌های هوشمند، برنامه‌های تلویزیونی یا رسانه‌های اجتماعی میکنیم، بهترین جنبه‌ی این عادت اینست که هرکس از پس ۶ دقیقه مطالعه برمی‌آید. برای مبارزه با احساس خستگی بیش از حد قبل خواب، به پاداشِ کشف دوباره‌ی فرار از واقعیات و الهاماتی فکر کنید که شش دقیقه خواندن به ما می‌بخشد. وقتی به مانعی برای مطالعه برمی‌خوریم شاید همیشه یافتن یک کتاب جذاب و خواندنی راه‌حل نباشد، تمام چیزی که به آن نیاز داریم متعهد شدن به این عادت و تمرین آن است.