۷ نشانه مقاومت بدن به انسولین در پوست

سلامت نیوز

سندرم مقاومت به انسولین شامل گروهی از مشکلات مانند چاقی، فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت است، برخی علائم ممکن است روی پوست ظاهر شود که نسبت به مقاومت به انسولین هشدار می‌دهد.

۱- لکه‌های زرد، قرمز یا قهوه‌ای روی پوست

این عارضه پوستی اغلب به صورت برآمدگی‌های کوچک، برجسته و سفت که شبیه جوش هستند، شروع می‌شود. با پیشرفت بیماری، این برجستگی‌ها به تکه‌های متورم و سفت پوست تبدیل می‌شوند. لکه‌ها می‌توانند زرد، قرمز یا قهوه‌ای باشند. علائم دیگری ممکن است ظاهر شوند که می‌تواند شامل موارد زیر باشد: اطراف آن ظاهری براق دارد - خارش دردناک.

۲- لکه‌های تیره

یک لکه تیره از پوست مخملی در پشت گردن، زیر بغل، کشاله ران یا جاهای دیگر می‌تواند به معنای وجود انسولین اضافی در خون باشد. این اغلب نشانه پیش دیابت است ( نام پزشکی این بیماری پوستی آکانتوز نیگریکانس است).

۳- ضخامت پوست

ممکن است پوسته ضخیم روی انگشتان دست، انگشتان پا یا هر دو دست ایجاد شود که به عنوان اسکلروز دیجیتال شناخته می‌شود، در این حالت شما متوجه سفت شدن پوست در پشت دست خواهید شد. انگشتان ممکن است سفت و سخت شوند و حرکت آن‌ها سخت، ضخیم و متورم شود. پوست می‌تواند گسترش یابد و روی ساعد و بازوها ظاهر شود. همچنین می‌تواند در قسمت فوقانی پشت، شانه‌ها و گردن ایجاد شود و گاهی اوقات پوست ضخیم به صورت، شانه‌ها و سینه گسترش می‌یابد. در موارد نادر، پوست بالای زانو، مچ پا یا آرنج‌ها نیز افزایش می‌یابد و صاف کردن پاها و دست‌ها را دشوار می‌کند.

۴- تاول تشکیل می‌شود

تاول‌ها ممکن است نشانه‌ای از مقاومت به انسولین یا پیش دیابت باشد. این تاول‌ها با پراکندگی در سراسر بدن مشخص می‌شوند و بدون درد هستند.

۵- عفونت‌های پوستی

افراد مبتلا به مقاومت به انسولین تمایل به ایجاد عفونت‌های پوستی و تشدید غیر قابل توجیه مشکلات پوستی دارند و ممکن است یک یا چند مورد از این علائم مانند خارش پوست، خشکی پوست، پوسته پوسته شدن و مشکل در بهبود تاول ظاهر شود.

۶- مشکل در بهبود زخم‌ها

افزایش طولانی مدت گلوکز می‌تواند منجر به گردش خون ضعیف و آسیب عصبی شود. گردش خون ضعیف و آسیب عصبی می‌تواند بهبود زخم‌ها را برای بدن دشوار کند.

۷- هیرسوتیسم

هیرسوتیسم یک الگوی رشد موی مردانه است که بعد از بلوغ اتفاق می‌افتد. ممکن است در زنان مبتلا به مقاومت به انسولین رخ دهد. موها در نواحی سبیل و ریش ظاهر می‌شوند و ممکن است قسمت‌های مختلفی از بدن را در بر گیرند.