8 روش کاهش درد دیسک کمر بدون جراحی

سلامت نیوز

مشکلات مربوط به دیسک می‎تواند در هر قسمتی از ستون فقرات رخ بدهد اما وقتی در ناحیه تحتانی کمر باشد به دیسک کمر معروف می‎شود. دیسک‎های فتق‎دار کمر از جای عادی خود در کانال نخاعی جابه‏جا و باعث فشار دیسک بر اعصاب نخاعی شده و درد ایجاد می‎‏کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جام جم ، این وضعیت معمولا نشان‎دهنده پارگی و از هم گسیختگی دیسک است که در مرحله اولِ دژنراسیون رخ می‎دهد. بیرون‎زدگی و برآمدگی رایج‎ترین مشکلات در دردهای ناشی از دیسک‏هاست. درمان دیسک‎ها به شرایط بیمار و میزان درد بستگی دارد با این حال یکی از روش‎های پیشنهادی پزشکان جراحی است که اگر متخصص و جراح خبره‌ای انجامش دهد می‎تواند درد را کاهش داده و مشکلات مهره‎های ستون فقرات را برطرف کند اما معمولا به دلیل مراقبت‎های خاص بعد از عمل، دوره درمان کامل طی نمی‏شود و در این صورت مشکلات و عوارض دیگری را به دنبال خواهد داشت. از همین رو درمان‏هایی غیر از جراحی برای دیسک‎ها محبوب شده و بیشتر مورد استقبال قرار می‏گیرد. 

غیر استروئیدی‌های ضد انعقاد

وقتی قسمتی از بدن آسیب می‎بیند، سیستم ایمنی سلول‎های خاصی را برای ترمیم بافت آسیب‏دیده می‎فرستد. بخشی از این پاسخ سیستم ایمنی به شکل التهاب ظاهر می‏شود که باعث درد و تورم در بافت‏های نرم ستون فقرات مثل اعصاب می‌شود. درمان التهاب‏ها با داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی انجام می‏شود که معمولا درد و تورم را هم کاهش می‏دهند. رایج‏ترین داروهای غیراستروئیدی شامل ایبوپروفن، ناپروکسن و آسپرین بوده که همه آنها بدون نسخه در دسترس هستند و پزشک می‏تواند بهترین روش استفاده از آنها را توصیه کند. اگر درد با داروهای بدون نسخه تسکین نیابد، پزشکان ممکن است یک ضد التهاب قوی‌تر تجویز کنند.

مسکن‏های تجویزی

اگر فتق، عصب دیسک را فشار دهد یا رشد و التهاب استخوان فضای کانال نخاع را باریک کند درد شدت می‎یابد. در این صورت داروهای مسکن بدون نسخه می‏تواند موثر باشد اما اگر این داروها هم اثربخش نباشد پزشک می‏تواند به مدت کوتاهی مصرف مُسکن‎های تجویزی را توصیه کند. این داروها می‏تواند درد را کم کند و تا زمان اثر کردن داروهای ضدالتهاب و شل‌کننده‏های عضلات به فرد کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد. این مسکن‏ها معمولا حداکثر تا یک هفته 
باید  مصرف شود.

کاهش وزن


اضافه وزن از عواملی است که می‏تواند باعث ایجاد یا تشدید دردها و مشکلات مربوط به ستون فقرات شود. وزن اضافی در قسمت جلویی بدن و شکم ممکن است مهره‌ها و مفاصل و دیسک‌های ستون فقرات را از حالت عادی خارج کند. هر گونه کشش اضافی روی ستون فقرات می‏تواند زمینه آسیب عصبی و درد شدید باشد. گرچه کاهش وزن روش سریع و راحتی برای مدیریت دردهای دیسک نیست اما در صورتی که تحت نظر پزشک و با کمک برنامه‏های غذایی صحیح انجام شود می‌تواند مؤثر باشد.

شل‌کننده‌های عضلانی

در صورتی که دیسک از جای اصلی خود خارج شود باعث فشار شدید به عصب می‎شود به این ترتیب سیگنال‌های الکتریکی که از عصب به بافت‎های عضلانی اطراف حرکت می‎کنند مختل شده و زمینه ایجاد اسپاسم عضلانی را ایجاد می‎کنند. داروهای شل‎کننده عضلات می‎توانند اسپاسم را آرام کرده و درد را کاهش دهند و امکان حرکت راحت‎تر و بدون درد را فراهم کنند. پزشک ممکن است این داروها را برای یک یا دو هفته تجویز کند. پس از آن، درد ناشی از اسپاسم عضلانی اغلب خود به خود از بین می‎رود.

کورتیکواستروئیدها


در صورتی که درد دیسک کمر یا گردن با داروهای ذکر شده تسکین نیابد پزشک می‏تواند از کورتیکواستروئیدها به بیمار پیشنهاد دهد. این داروها التهاب را در ناحیه نزدیک دیسک آسیب‌دیده کاهش می‏دهند، فشار عصب آسیب‌دیده را التیام داده و درد را قابل تحمل می‏کنند. استروئیدها معمولا به مدت هفت تا ده روز با نسخه در دسترس هستند و در این زمان پزشک علائم شما را قبل از توصیه درمان اضافی ارزیابی می‎کند.

ماساژ گرم و سرد


گرما و سرمادرمانی، روش‏های خوبی برای تقویت آرامش و تسکین درد هستند. می‌توان با ترکیب گرما یا سرما با ماساژ به ابزاری قدرتمند برای بهبود درد کمر دست یافت. ماساژ با کمک سنگ‎های گرم 
و یا استفاده از استخر و جلسات آب درمانی می‎تواند درد دیسک کمر را تخفیف دهد. راه رفتن در آب نیز از راهکارهای موثر برای تسکین درد 
دیسک کمر است.

طب سوزنی
طب سوزنی یکی دیگر از روش‏های غیرجراحی برای تسکین و بهبود دردهای دیسک است.در این روش سوزن‎های مخصوصی در نقاط خاصی در امتداد «مریدین‌ها» (مسیرها و شبکه‌هایی که در سراسر بدن پخش شده)، که مربوط به مسیرهای عصبی تحت تاثیر یک دیسک خاص است قرار می‏گیرند و با افزایش جریان خون، التیام را تحریک می‎کنند. فشار سوزن‎ها همچنین به ترشح 
اندروفین که مسکن طبیعی است کمک می‎کند. سوزن‎های طب سوزنی به مدت ۲۰ تا ۴۰ دقیقه در جای خود باقی می‎مانند. برای نتایج مطلوب، پزشکان معمولا چند جلسه را توصیه می‏کنند.

فیزیوتراپی
کنترل درد با استفاده از حرکات ورزشی خاص از روش‏های رایج، موثر و تا حدی جایگزین جراحی است. فیزیوتراپی درد را تسکین می‏دهد و از واردآمدن آسیب‏های بیشتر به ستون فقرات جلوگیری می‎کند. در صورتی که پزشک شما با فیزیوتراپیست‏ها در ارتباط باشد می‏تواند با دادن شرح علائم و مشکلات شما به کاهش دردتان کمک کند.

فیزیوتراپیست‎ها بر اساس ویژگی‎های شما، برنامه روزانه‏تان و محل درد برنامه درمانی معینی را ارائه می‏دهند. تقویت بخش‎های مرکزی عضلات پشت، شکم و بالای ران و باسن برای کاهش دردهای فتق دیسک بسیار موثر است. اگر این عضلات ضعیف باشد، ستون فقرات وزن بیشتری را تحمل می‏کند. این فشار اضافه می‎تواند باعث بی‏ثباتی یا بدترشدن مشکل موجود ستون فقرات شود. فیزیوتراپیست باید برای تقویت عضلاتی که بیشتر در دردها درگیر می‎شوند به شما برنامه ورزشی ساده‎ای بدهند. 


او همچنین می‏تواند تکنیک‌های مکملی را توصیه کند که برای بهبود عملکرد کلی طراحی شده و در حین ساخت ماهیچه‌های مرکزی درد کمتری را هم حس کنید. حرکات کششی، ماساژ درمانی و گرما و یخ ممکن است بخشی از برنامه درمانی شما باشد.