تشخیص و درمان سردرد ناشی از کم آبی

سلامت نیوز

یکی از آن انواع سردردها، سردردِ کم‌آبی است. زمانی  که بدن مایعات کافی دریافت نکند، ممکن است دچار سردرد شوید. سردرد کم‌آبی می‌تواند خفیف یا شدید (مانند دردهای میگرنی) باشد.

 

کم‌آبی بدن چگونه باعث سردرد می‌شود؟

زمانی  که بدن دچار کم‌آبی می‌شود، مغز به طور کوتاه مدت در اثر از دست دادن مایعات منقبض می‌گردد و همین مسئله باعث دور شدن مغز از جمجمه و در نهایت سر درد می‌شود. پس از آبرسانی مجدد، مغز به حالت عادی خود بازگشته و سردرد را تسکین می‌دهد.

 

علائم

میزان درد و ناراحتی سردرد ناشی از کم‌آبی متفاوت است و می‌تواند مانند یک سردرد روزمره معمولی یا یک سردرد میگرنی شدید باشد. درد ناشی از اینگونه سردردها در جلو، پشت، پهلو یا در کل سر متمرکز می‌شود و با هر حرکت سر ممکن است درد تشدید شود.

برخلاف سردرد سینوسی، فردی که سردرد کم‌آبی را تجربه می‌کند، احتمالاً درد یا فشار صورت را حس نخواهد کرد. همچنین بعید است که درد در پشت گردن احساس شود.

علائم کم‌آبی که همراه با سردرد ظاهر می‌شوند، عبارتند از: تشنگی شدید، کاهش ادرار، ادرار با رنگ تیره ، گیجی و سرگیجه، خستگی و کسالت، خشکی دهان، افت فشار خون و افزایش ضربان قلب.

 

این عوامل، خطر کم آبی بدن را افزایش می‌دهند:

اسهال، استفراغ، تعریق شدید، چه در اثر ورزش سنگین یا گرما، تب و ادرار بیش از حد.

 

درمان سردرد ناشی از کم‌آبی

مهم‌ترین نکته در درمان این دردها این است که کمبود آب بدن را جبران کنید.

از طریق:

افزایش مصرف مایعات

استفاده از نوشیدنی‌های ورزشی حاوی الکترولیت

کاهش موقت فعالیت‌های بدنی و جلوگیری از تعریق بیش از حد

این اقدامات باعث رفع کم‌آبی بدن می‌شوند.

باید توجه داشته باشید همه‌ی درمان‌ها مدتی به طول می‌انجامند تا درد شما را تسکین دهند. برای تسکین سریع درد، می‌توانید مسکن‌هایی مثل استامینوفن یا ایبوپروفن مصرف کنید.