درمان قیمت مناسب برای تقویت سیستم ایمنی بدن

سلامت نیوز

یافته‌های محققان نشان می‌دهد درمان شناختی- رفتاری یا Cognitive behavioral therapy در کاهش التهاب ناشی از بیماری در بدن نسبت به سایر انواع درمانی برتری دارد.

 

پیش از این درمان شناختی - رفتاری بیشتر به عنوان درمانی برای مشکلات روانی مانند افسردگی و اضطراب شناخته می‌شد. پژوهشگران در مطالعات خود دریافتند این روش درمانی فرآیندهای بیولوژیکی را نیز تقویت می‌کند.

 

دکتر جورج اسلاویچ، یکی از پژوهشگران این تیم تحقیقاتی درباره موضوع فوق گفت: مردم به طور خودکار برای کاهش التهاب مزمن به سراغ دارو می‌روند، اما داروها می‌توانند گران بوده و گاهی اوقات عوارض جانبی نامطلوبی داشته باشند. در این بررسی، ما می‌خواستیم بدانیم که آیا روان‌درمانی‌ها می‌توانند بر سیستم ایمنی بدن نیز تأثیر بگذارند و در این صورت، کدامیک بیشترین تأثیرات مفید را در دراز مدت دارند.

 

طی این مطالعه، محققان ۵۶ کارآزمایی تصادفی سازی و کنترل شده جداگانه را بررسی کردند که نحوه تأثیر درمان‌های غیر دارویی مختلف بر سیستم ایمنی را مورد آزمایش قرار دادند.

 

نتایج به دست آمده نشان داد که درمان شناختی- رفتاری به ویژه در کاهش سیتوکین‌های پیش التهابی در بدن موثر است.

 

اگر سیتوکین‌ها در سطح بالایی در بدن باقی بمانند می‌توانند باعث ایجاد طیفی از مشکلات جسمی مانند سرطان، بیماری قلبی و آلزایمر شوند. از سوی دیگر مشکلات سلامت روان مانند افسردگی، اضطراب و اسکیزوفرنی نیز با سطوح بالای التهاب مرتبط هستند.

 

دکتر اسلاویچ در توضیح این مساله گفت: روش‌های گفتار درمانی همچون درمان شناختی- رفتاری می‌توانند طرز تفکر ما را در مورد خود و جهان اطرافمان تغییر دهند و تغییر این ادراکات به نوبه خود می‌تواند روی زیست شناسی ما تأثیر بگذارد.

نتایج این مطالعه این ایده را یک قدم فراتر برده و نشان می‌دهد که گفتار درمانی ممکن است یک استراتژی موثر و نسبتاً مقرون به صرفه برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن از جمله التهاب در افراد باشد.

 

این یافته‌ها برای کسانی که رویکرد غیردارویی را برای درمان خود ترجیح می‌دهند تقویت می‌کند: به طور کلی افراد زیادی وجود دارند که ترجیح می‌دهند از مداخلات غیردارویی برای بهبود عملکرد سیستم ایمنی خود استفاده کنند.

 

در برخی موارد، آن‌ها به دلایل پزشکی نمی‌توانند داروهای خاصی را مصرف کنند و در موارد دیگر داروهای مورد نیاز آن‌ها بسیار گران است.

 

دکتر اسلاویچ در این رابطه گفت: روان درمانی و گفتار درمانی به عنوان بهترین رویکرد غیر دارویی برای مبارزه با بسیاری از مشکلات محسوب می‌شود و از بین تمام مداخلاتی که ما بررسی کردیم، CBT برای کاهش التهاب موثرترین بود.

 

علاوه بر این، ما دریافتیم که مزایای درمان شناختی - رفتاری بر روی سیستم ایمنی حداقل تا شش ماه پس از درمان باقی می‌ماند.