تست سریع مت بنزودیازپین​​​​​​​ روژان :


این تست جهت تشخیص کیفی بنزودیازپین در ادرار می باشد که تنها برای استفاده دارویی و تشخیص in vitroمورد استفاده قرار می‌گیرد.
این تست بر اساس روش ایمونوکروماتوگرافی عمل می­نماید و حساسیت این تست ng/mL300 می­باشد. (Cut off:300ng/mL)


مقدمه :


بنزودیازپین­ها داروهایی هستند که به طور زیاد برای درمان اضطراب و اختلال خواب به کار برده می شود این دارو ها از طریق گیرنده های شیمیایی عصبی به نام اسید گاماآمینو بوتریک تاثیر می­گذارد (GABA). این دارو ها نسبت به باربیتورات­ها دردرمان اضطراب و بی خوابی موثر­تر و ایمن­تر می­باشد . بنزودیازپین بعنوان داروی مسکن قبل از عمل و کارهای پزشکی و برای درمان اختلالات صرع و ترک الکل استفاده می شود. اگر این دارو به طور مداوم استفاده بشود مثلا روزانه به مدت چند ماه با دوز بالاتر از نرمال ریسک اعتیاد به این دارو بالا می­رود . قطع ناگهانی دارو باعث مشکلاتی مانند مشکلات معده، اختلال خواب، حس ناخوشایند، بی­اشتهایی، عرق، لرزش، ضعف، اضطراب و تغییرات در هوشیاری به وجود می­آورد. این دارو را می­توان پس از مصرف به مدت کمتر از یک ماه در ادرار ردیابی کرد. بیشتر غلظت آن در ادرار به شکل داروی کنژوگه می­باشد . ردیابی دوره بنزودیازپین در ادرار به مدت 3 تا 7 روز می­­­باشد. نوار تست سریع ادرار BZO یک تست غربالگری سریع ادرار می­باشد که می­تواند بدون وسایل آزمایشگاهی انجام شود . این آزمایش از آنتی بادی به طور اختصاصی برای ردیابی بنزودیازپین بالاتر از حد استاندارد در ادرار استفاده می شود . سطح استاندارد این ماده در ادرار اگر بالاتر از حد مجاز باشد نتیجه مثبت می­شود .


اساس روش:


نوار تست رپید ادرار بنزودیازپین یک روش ایمونواسی بر پایه اتصال رقابتی می­باشد. داروهایی که در نمونه ادرار ممکن است یافت شوند با داروهای حاصل از متابولیک کبد برای اتصال به آنتی بادی­ها در رقابت هستند. در طی آزمایش نمونه ادرار از طریق خاصیت مویینگی به سمت بالا حرکت می­کند.. اگر بنزودیازپین موجود در ادرار زیر ng/ml 300 باشد محل­های اتصال به ذرات پوشیده شده از آنتی بادی را در تست پر نمی­کند. آنتی بادی که بر روی ذرات موجود است به وسیله بنزودیازپین ترکیب شده جذب خواهد شد و از خود یک خط رنگی در ناحیه خط تست (T) برجای خواهد گذاشت. چنانچه سطح بنزودیازپین بالای ng ∕ ml 300 باشد خط رنگی در ناحیه خط تست (T) ظاهر نخواهد شد زیرا همه محل­های اتصال آنتی بادی­های بنزودیازپین را اشغال می­کند. اگر وجود بنزودیازپین در نمونه ادرار مثبت باشد خط رنگی در ناحیه خط تست(T) به علت رقابت دارویی تشکیل نخواهد شد در حالی که اگر نمونه ادرار حاوی مقادیر بنزودیازپین کمتر از سطح مورد نظر در آزمایش باشد در این ناحیه یک خط رنگی ظاهر می­شود . به منظور روند کنترل، همیشه یک خط رنگی در ناحیه خط کنترل(C) آشکار می­شود که نشان دهنده حجم مناسبی از نمونه می­باشد که به غشا افزوده شده است.


​​​​​​​برخی از داروهایی که ممکن است با تست  بنزودیازپین مثبت کاذب ایجاد کنند:


اغلب سرترالین‌­ها

نوع کیت نوار
نمونه گیریادرار
حساسیت 300ng/ml
زمان پاسخ دهی5 دقیقه
ساختایران روژان آزما
تعداد در بسته50 عدد

​مشخصات 

دانلود کاتالوگ

​روش کار