درمان زود و بی‌دردسر سرفه و گلودرد

سلامت نیوز

سرفه کردن پشت سر هم  یکی از کلافه کننده‌ترین مشکلاتی است که احتمال دارد برای هرکس پیش بیاید. در این حالت معمولا ریه‌های فرد به میکروب و آلودگی حساس می‌شود و در اثر کوچک‌ترین محرکی پشت سر هم دچار سرفه می‌شود.

 

تعدادی راه کار برای درمان و جلوگیری سرفه و گلو درد 

علل سرفه و گلو درد

 

علت‌های سرفه پشت سر هم را می‌توان به موارد زیر خلاصه کرد:

 

- آسم

 

- ترشحات سینوسی

 

- بیماری رفلاکس معده

 

- عفونت

 

- برونشیت مزمن

 

- فیبروم

 

- سرطان ریه

 

درمان سریع سرفه

 

عوامل خطر بیشتر شدن سرفه پشت سر هم چیست؟

 

سیگار کشیدن یکی از عواملی است که سرفه را در فرد به وجود می‌آورد یا آن را تشدید می‌کند. در معرض دود سیگار بودن نیز همین تاثیر را در فرد دارد. خانم‌ها حساسیت بیشتری نسبت به سیگار یا در معرض قرار گرفتن در برابر دود سیگار دارند.

 

درمان سرفه و گلو درد

 

- عسل

 

روش استفاده:

 

۱ قاشق غذاخوری عسل را سه بار در روز میل کنید یا اینکه آب ولرم را همراه با عسل و آب لیمو میل کنید تا راه تنفس شما نرم شود.

 

برای کودکان ۱.۵ سال به بالا از نصف یک قاشق چای خوری عسل، برای سنین ۶ تا ۱۱ سال از ۱ قاشق چای خوری، برای کودکان ۱۲ سال به بالا نیز از ۲ قاشق چای خوری عسل استفاده کنید.

 

- چای شیرین بیان

 

روش استفاده:

 

حدود ۷ سانت از ریشه شیرین بیان را در یک فنجان آب به مدت ۲۰ دقیقه بجوشانید و بعد از کمی خنک شدن، مقداری عسل به آن اضافه کرده و میل کنید.

 

- آب نمک

 

روش استفاده

 

مقدار کمی نمک را در یک لیوام آب ولرم بریزید و هر شب قرقره کنید.

 

- بخور گرفتن

 

روش استفاده:

 

یک کاسه آب را بجوشانید و ۳۰ الی ۶۰ ثانیه صبر کنید تا کمی آب جوش خنک شود و سپس ۳ قطره روغن درخت چای را با ۱ الی ۲ قطره اکالیپتوس مخلوط کنید و صورت خود را روی بخار آن بگیرید. سپس یک حوله را روی سر خود قرار دهید و عمیق نفس بکشید. ۵ الی ۱۰ دقیقه صبر کنید و این کار را دو الی سه بار در روز تکرار کنید.

 

- چای آویشن

 

روش استفاده:

 

۱ فنجان آب را بجوشانید و ۱ قاشق چای خوری آویشن خشک را با نمک به آن اضافه کنید و سپس به مدت ۱۰ دقیقه روی آن را بپوشانید و سپس عسل و لیمو را به آن اضافه کنید و روزی دو الی سه بار از این نوشیدنی میل کنید.

 

- عسل و فلفل

 

روش استفاده:

 

کمی آب تازه را با یک قاشق چایخوری فلفل و یک قاشق چایخوری عسل مخلوط کنید و سپس ترکیب را جوشانده و بعد از ۱۰ دقیقه آن را بنوشید. یک الی دو بار در روز از این نوشیدنی میل کنید.

 

- زنجبیل

 

روش استفاده اول:

 

ریشه زنجبیل را به اندازه ۳ قاشق چای خوری خرد کنید و سپس آن را با یک قاشق چای خوری نعناع مخلوط کنید. ۴ فنجان آب را به آن اضافه کنید و آن را بجوشانید و بعد از خنک شدن، چند قاشق عسل به آن اضافه کنید و آن را در یخچال قرار دهید و هفته‌ای سه بار از آن میل کنید.

 

روش دوم:

 

کمی زنجبیل تازه را خرد کرده و میل کنید تا سرفه شما کاهش پیدا کند.

 

روش سوم:

 

دو سانتی متر از یک زنجبیل تازه را با یک فنجان آب مخلوط کنید و آن را ۵ دقیقه حرارت دهید و بعد از خنک شدن کمی لیمو را به ان اضافه کنید و دو بار در روز میل کنید.

 

روش چهارم:

 

۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب را با ۲ قاشق غذاخوری آب، ۱ قاشق غذاخوری عسل و یک چهارم قاشق چای خوری فلفل مخلوط کنید و روزی سه بار از آن میل کنید و برای خاصیت بیشتر می‌توانید یک چهارم قاشق چای خوری پودر سیر را به آن اضافه کنید.

 

روش پنجم:

 

از دو سانت زنجبیل، شیره یا آب آن را بیرون بکشید و مقدار کمی پودر فلفل، عسل و زردچوبه را به آن اضافه کنید و بعد از ۱۰ دقیقه ان را بنوشید. سه بار در روز از این ترکیب استفاده کنید.

 

روش ششم:

 

سه چهارم فنجان را از عسل پر کنید و چند برش لیمو را روی این فنجان قرار دهید. سپس دو فنجان آب را با مقدار کمی پودر زنجبیل تازه مخلوط کنید و آن را بجوشانید. بعد از کمی خنک شدن، عسل و آب لیمو را به آن اضافه کنید. بعد از اینکه کامل هم زدید، آن را در فریزر قرار دهید و سه بار در روز به اندازه یک قاشق غذاخوری از آن میل کنید.

 

- زردچوبه

 

روش استفاده:

 

نصف قاشق چای خوری زردچوبه را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و دو بار در روز از آن میل کنید.

 

- سیر

 

سعی کنید که سیر معمولی را بدون هیچ چاشنی همراه با غذا میل کنید و یا آن را داخل غذاهایی مثل آش یا سوپ بریزید.

 

- شیر داغ

 

شیر داغ در باز کردن راه تنفس و از بین بردن مخاط اضافی بسیار موثر است.

 

- لیمو

 

روش استفاده:

 

آب لیمو را با عسل به نسبت دو به یک مخلوط کنید و چند بار در روز از این ترکیب استفاده کنید.

 

سایر درمان‌ها نیز عبارتند از:

 

- مصرف پروبیوتیک‌ها

 

- آب پیاز

 

- سوپ داغ

 

- آب انگور تازه

 

- شلغم

 

- روغن دانه سیاه چای مارشمالو

 

- آب پآلوئه ورا

 

- آب انار

 

- مرطوب نگه داشتن محیط داخل خانه

 

- آبرسانی به بدن بع نوشیدن آب به اندازه کافی در طول روز

 

و، اما نسخه‌های فوری برای درمان سرفه و گلودرد

 

۱- با عسل و لیمو به جنگ سرفه بروید:

 

مقدار ۳ قاشق عسل را به همراه ۲ قاشق غذاخوری آبلیمو در یک لیوان آب جوش حل کنید تا یک محلول جادویی برای تسکین سرفه و گلودرد در خانه بسازید.

 

۲- فلفل سیاه و عسل را امتحان کنید:

 

۱ قاشق چای خوری فلفل سیاه را به همراه ۲ قاشق چای خوری عسل در یک لیوان آب جوش حل کنید و میل بفرمائید البته باید بدانید که این محلول برای سرفه‌های خلط دار وتر تجویز می‌شود.

 

۳- آبلیمو و نمک غرغره کنید:

 

مقداری آبلیمو و نمک را در یک لیوان آب ولرم و یا گرم حل کنید و در روز ۲ تا ۳ بار غرغره کنید.

 

۴- نوشیدنی‌های داغ بنوشید:

 

شیر و یا دمنوش‌های گرم سرفه و گلو درد را تسکین می‌بخشد. همچنین سوپ‌ها و آش‌های خانگی بسیار توصیه می‌شوند.

 

۵- بادام و آب پرتقال را فراموش نکنید:

 

بسیاری از مردمان آسیایی این محلول را موثر در درمان و تسکین گلودرد و سرفه می‌دانند. بادام‌ها را پودر کرده و در یک لیوان آب پرتقال طبیعی مخلوط کنید و بنوشید فقط آب پزتقال نباید زیاد ترش باشد.

 

۶- آویشن و پونه دم کنید:

 

آویشن و پونه به دلیل دارا بودن املاح گیاهی و خواص خاص شان از قدیم برای درمان عفونت‌ها و برخی بیماری‌ها توصیه می‌شدند که دم کرده این دو با هم برای درمان گلودرد و سرفه بسیار موثر است.