ماجرای تقلبی بودن واکسن آسترازنکای مصرفی در ایران

سلامت نیوز

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت درباره انتشار خبری مبنی بر اعلام تقلبی بودن واکسن‌های آسترازنکا در ایران از سوی سازمان جهانی بهداشت، توضیحاتی ارائه کرد.

 سید محسن زهرایی درباره خبری که در فضای مجازی با عنوان " در سازمان جهانی بهداشت اعلام شده است که واکسن آسترازنکا که در ایران استقاده شده، تقلبی بوده است" منتشر شده، گفت: زمانی که به این خبر مراجعه می کنیم متوجه می‌شویم که هشدار سازمان بهداشت جهانی مبنی بر این است که واکسن آسترازنکایی که خارج از سیستم قانونی واکسیناسیون کشور استفاده شده، تقلبی و پر شده بوده است.

وی افزود: نکته‌ای که لازم است توجه شما را به آن جلب کنم این است که اگر به سایت‌های خبری داخل کشور در رسانه‌ها و صدا و سیما مراجعه کنید متوجه می شوید که در تابستان اخباری اعلام شد که گروه‌ها و باندهای کلاهبرداری با گرفتن مبالغ زیاد واکسن پر شده، تقلبی و یا واکسن‌هایی که احیانا به صورت قاچاق وارد کرده بودند، در خارج از سیستم واکسیناسیون کشور، در خانه، شرکت و یا جاهای زیرزمینی و غیرقانونی با گرفتن مبالغی به افراد تزریق کردند و این افراد متاسفانه در دام این کلاهبرداران افتادند.

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت در ادامه گفت: این موضوع در واقع هشداری است که بسیار خطرناک است و افراد هوشیار باشند و واکسیناسیون خارج از سیستم کشور (خارج از مراکز واکسیناسیون کرونا) را انجام ندهند.

زهرایی با بیان این که این مورد تجربه‌ای است که ممکن است در کشورهای دیگر نیز رخ بدهد، افزود: لذا به همین دلیل نیز سازمان بهداشت جهانی این نکته را منتشر کرده است  تا افراد و کشورها با چنین مخاطراتی که می‌تواند کشورها را تهدید کند، توجه داشته باشند.

وی در پایان گفت: در نهایت مجددا تاکید می‌کنم که تمامی واکسن‌هایی که در نظام واکسیناسیون کشور در مراکز و پایگاه‌های واکسیناسیون کشور استفاده شده است اعم از آسترازنکا و یا دیگر واکسن‌ها؛ مستقیما از شرکت‌های کشورهای تولیدکننده خریداری شده است و با نظارت دقیق در سطح کشور توزیع و مصرف شده است و از این جهت هیچگونه نگرانی وجود ندارد